Auto w leasingu

Czy wiesz, czym jest leasing? To słowo, które pochodzi z języka angielskiego i oznacza ,,wydzierżawić”. To najprostsza definicja tego procesu, który polega właśnie na wynajęciu przez jedną stronę pewnego przedmiotu ( w tym przypadku jest to właśnie samochód) drugiej, w zamian za wypełnianie określonych warunków. Zawarte są one w umowie leasingowej. Głównym obowiązkiem leasingobiorcy jest opłata raty leasingowej, w zamian za użytkowanie pojazdu.

Podatek VAT oraz dodatkowe opłaty

Leasing umożliwia odliczenie podatku VAT. Z tej opcji można skorzystać dwukrotnie- przy rozliczaniu rat leasingowych oraz przy wykupie leasingu. Limit odliczenia wynosi 60 % (maksymalnie 6 tys. zł). Poza tym, pod uwagę należy wziąć wszelkie koszty dodatkowe- niestety rata leasingowa to nie wszystko. Do tego dochodzą m.in. wszelkie zmiany w umowie. Przed podpisaniem porozumienia, należy dokładnie zapoznać się z tabelką opłat i prowizji. Pozwoli to uniknąć późniejszych niespodzianek.

Dla kogo leasing?

Leasing często zapewnia o wiele lepsze warunki niż kredyt. Oczywiście, mowa tu o właścicielach firm, bo to im ta usługa opłaca się najbardziej. Bez narażania się na straty, zachowując płynność finansową wypożyczając samochód na wcześniej ustalonych warunkach. Ponadto, w momencie zwrotu auta jego wartość jest wyższa o kilkanaście procent. Czyli zyskuje także leasingodawca.

Wady i zalety

Oczywiście, jak wszystko leasing ma zarówno wady jak i zalety. Zaletą jest szeroka oferta i korzystne polisy ubezpieczeniowe. Ponadto, nie musimy się martwić o naszą zdolność kredytową. Do największych wad należy zdecydowanie konieczność spłat rat, nawet w przypadku utraty pojazdu, np. w wyniku kradzieży. Sankcje za zaleganie z płatnościami są bardzo wysokie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com