Jak poradzić sobie z długami?

Spirala długów to problem, który dotyka, co dziesiątą polską rodzinę. Jeden kredyt, potem kolejny, aby spłacić ten pierwszy i następny… Niekończące się koło. Co robić w takiej sytuacji?

Nie unikaj wierzycieli

Zaciąganie kolejnych zobowiązań, aby spłacić poprzednie to najgorsze z możliwych rozwiązań. Dług nie zniknie, a wręcz przeciwnie, będzie rósł, bo nawet najtańsza pożyczka, kosztuje. Gdy tradycyjne banki nie chcą już udzielić kredytu, wiele osób zwraca się do firm pożyczkowych. Oprocentowanie w nich jest zazwyczaj bardzo wysokie, jednak my nie myślimy o tym, nie widząc innego wyjścia z sytuacji. Zaczynami tracić wiarę, że kiedykolwiek spłacimy długi. Osoba w takiej sytuacji, przestaje w ogóle spłacać raty, nie odpowiada na wezwania do zapłaty i telefony. Zapomina, że przed długiem nie można uciec. Warto pamiętać, że z firmą windykacyjną można negocjować. A z komornikiem już nie. Dlatego, gdy dług trafi do windykacji, próbujmy obniżyć wysokość rat, wstrzymać odsetki lub umorzyć część długu.

Z windykatorem można rozmawiać

Jeśli otrzymujesz list lub telefon z firmy windykacyjnej, umów się na rozmowę z jej przedstawicielem. Wypytaj windykatora, co możesz zrobić i czy możesz liczyć na jakieś udogodnienia. Na takim spotkaniu ustalisz harmonogram spłat, który będzie dla Ciebie korzystny. Brak reakcji z naszej strony sprawi, że sprawa trafi do sądu a potem do komornika. Dlatego nie należy odwlekać kontaktu z windykatorem, to może być jedyna szansa poradzenia sobie z długami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com