Karta kredytowa czy debetowa?

Karty płatnicze to bardzo funkcjonalny i przydatny wynalazek, które z powodzeniem zastępują grube pliki banknotów w naszych portfelach. Zdobyły ogromną popularność- prawie dwie trzecie Polaków jest posiadaczem karty płatniczej. W tym artykule dowiesz się, czym różni się karta kredytowa od debetowej.

Karta debetowa

Umożliwia nam zarządzanie środkami, zgromadzonymi na koncie oszczędnościowym oraz debetem, którego udzielił nam bank. „Debetówka” jest bezpośrednio powiązana z naszym kontem. Dzięki niej dokonujemy płatności w różnych punktach handlowych oraz wypłacamy gotówkę z bankomatów. Obecnie większość kart debetowych posiada możliwość dokonywania transakcji przez internet, co jest niezwykle przydatne w przypadku częstego robienia zakupów w sieci.

Karta kredytowa

Jak sama nazwa wskazuje, karta kredytowa łączy funkcje płatności z krótkoterminowym kredytem przyznanym przez bank. Każda transakcja oznacza zaciągnięcie kredytu. Jej największym minusem są wypłaty z bankomatu- jest to bardzo droga operacją, za którą bank nalicza odsetki. Dlatego lepiej wykorzystywać „kredytówke” do transakcji bezgotówkowych. Warto wspomnieć tu o terminie “okres bezodsetkowy” (zazwyczaj 52-61 dni). Jeśli w tym czasie, klient nie dokona spłaty, bank zaczyna naliczać odsetki.

Którą kartę wybrać?

W codziennym życiu, jesteśmy zmuszeni do realizowania zarówno płatności gotówkowych, jak i tych bezgotówkowych. Czasami przydadzą się także dodatkowe pieniądze, otrzymane dzięki karcie kredytowej. Dlatego dobrze mieć w portfelu obie karty, które będziemy rozsądnie wykorzystywać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com