Samochód w firmie

Ciężko jest prowadzić własny biznes bez auta. Dojazdy do klientów, partnerów, wizyty w urzędzie- samochód okazuje się wtedy niezbędny. W związku  tym pojawia się pytanie- jaką formę zakupy wybrać? Do wyboru są dwie opcje- leasing i zakup auta bezpośrednio na firmę.

Leasing

Polega on na udostępnieniu przez finansującego pewnego przedmiotu ( w tym przypadku auta) drugiej stronie, w zamian na płacone opłaty (czyli raty leasingowe). Zawierają oni między sobą umowę leasingową, która określa czas trwania oraz wysokość poszczególnych rat. Po wygaśnięciu umowy, przedsiębiorca może oddać samochód leasingodawcy, podpisać kolejną umowę lub kupić samochód- prywatnie lub na firmę.

Zakup auta na firmę

Zakup auta bezpośrednio na poczet firmy to opcja zarówno dla małych jak i dużych firm. Kupiony samochód wlicza się w skład majątku trwałego przedsiębiorstwa. Jednak leasing nie jest opłacalny dla wszystkich rodzajów aut, np. dla samochód ciężarowych. W takim przypadku firmy leasingowe wyznaczają dosyć duże raty, które znacznie obciążają firmowy budżet.

Pytaniem, które musisz sobie zadać decydując się na którąś z powyższych form jest: co jest dla mnie korzystniejsze pod względem finansowym i na co mnie stać? Po uwagę trzeba wziąć także formę działalności firmy. Dla branży usługowej dotyczącej np. marketingu, korzystniejszy będzie leasing, który pozwoli zachować płynność finansową.  W firmie, w której pojazd pełni bardzo ważną rolę, np. w piekarni, lepiej sprawdzi się leasing, który umożliwia zwrot kosztów za serwisowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com