Sprawdź wiarygodność firmy

Rynek pełen jest nieuczciwych firm. Dlatego, jeśli chcemy  nawiązać z kimś współpracę lub szukamy partnera biznesowego, warto zdobyć na temat danego przedsiębiorstwa, jak najwięcej informacji. Jakie dane zatem sprawdzić, aby mieć pewność, że firma jest bezpieczna?

Gdzie szukać informacji?

Naszym głównym źródłem informacji jest CEIIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). To baza firm z całej Polski prowadzona przez Ministerstwo Gospodarki. Znajduje się w niej każda osoba prowadząca działalność oraz wszystkie spółki cywilne. Możemy tu znaleźć podstawowe informacje o firmie (adres, NIP czy REGON) ,zakres jej działalności czy jej status. Dostęp do bazy jest bezpłatny.

Jeśli czegoś nie znaleźliśmy w CEIDG, sprawdźmy Krajowy Rejestr Sądowy. A jeśli i tam nie odnajdziemy satysfakcjonujących nas informacji, poszukajmy firmy w rejestrach zagranicznych. Może dany podmiot zarejestrowany jest poza granicami Polski?

Sytuacja finansowa

Bardzo ważną informacją jest stan finansów firmy. W tym celu warto sprawdzić bazy Biura Informacji Gospodarczej. W Polsce działają trzy tego typu organizacje. Najpopularniejszą z nich jest Krajowy Rejestr Długów. Dostęp to danych jest darmowy raz na 6 miesięcy. Informację o zadłużeniu firmy możemy uzyskać także w Biurze Informacji Gospodarczej.

Sprawdź też mniej oficjalne źródła- fora internetowe, opinie o firmie na różnych portalach.

Te czynności nie są zbyt czasochłonne, a mogą zaoszczędzić nam wielu późniejszych kłopotów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com